Staff Directory

Teachers and Staff
Name Position  
Adams, Christina Treasurer/Bookkeeper  
Ainsworth, Sara ESL  
Amyx, Josh Assistant Principal  
Austin, D J Math  
Avery, Mary Ann Life Skills  
Bailey, Robert Science  
Baker, Stephanie Assistant Principal  
Ball, Karen English  
Ball, Marcia Exceptional Education  
Beaman, Scott Math  
Bennett, Brian English  
Bowling, Janet Secretary to Stephanie Baker  
Brankle, Kelsey Registrar  
Brattain, Frank Math  
Brazil, Laura Associate Principal  
Brooks, Jessica English  
Brown, Antoinette Vocational  
Brown, Sandra Exceptional Education  
Brown-Gabbard, Angie Applied Skills  
Bruns, Damion English  
Bunner, Archer Exceptional Education  
Burke, Audrey English  
Busse, Abby Social Studies  
Calvert, Marcus Science  
Capps, Danny Social Studies  
Cate, Cindy Civic Hall Secretary  
Colaj, Renee Spanish  
Cook, John Performing Arts Manager/Civic Hall  
Cook, Warren Athletic Director  
Cox, AJ Social Studies  
Cruse-Griffin, India Drawing, Intro to 2D Art  
Davis, Deana Executive Assistant to Principal  
Deane, Ronald Exceptional Education  
Demotte, Dolka Spanish  
Diego, Lesia Exceptional Education  
Dilworth, Lori Math  
Ernst, Leigh Social Studies  
Fisher, Matt Attendance Officer  
Fisher, Matthew  Science  
Floyd, Samantha English  
Graft, Trey Social Studies  
Gray, Ashley English  
Hansing, Mary Jane Math  
Hartman, Jennifer Applied Skills  
Hawley, Sarah Science  
Hensley, Rusty Assistant Principal  
Hilbert, Brandon Science/ Engineer Design  
Hill, Jeremy Media Center  
Hittson, Ken Math  
Hogg, Kate English  
Holeva, Matthew Alternative Ed/Social Studies  
Hoober, Stephanie Counselor  
Johnson, Celeste Instructional Coach  
Kendig, Nathan Construction  
Lambright, Hunter Math  
Lee, Jay Credit Recovery  
Lucy, Jonathan Band  
Lynch-Houssain, Crystal Exceptional Education  
McCabe, Lucas Science  
McCargish, Tia English  
McKibbin, Cynthia PE/Health  
Monnin, Michelle Social Studies  
Moore, Gregg Fire & Rescue  
Morgan, Lisa Exceptional Education  
Murphy, Ron Exceptional Education  
Newman, Keith Math  
Nicholson, Robin Art  
Philpot, Emily English  
Pierce, Kristine Secretary to Athletic Director  
Porter, Sally Counselor  
Price, Marc Social Studies  
Puterbaugh, Tanner Choir  
Reising, Katie FACS  
Ronne, Tre Social Studies/Early College  
Rowe, Cameron Social Studies  
Russell, James Radio/TV  
Santner, Meagan Math  
Sayne, Brian Exceptional  Education  
Scheiben, Tess Spanish  
Seibel, Scott Math/Alternative Ed  
Selm, Denise Business  
Shank, Adam Drafting  
Sherrow, Emily English  
Shipley, Kim Devilette Advisor  
Simmons, Mark Band  
Smith, Beau PE/Conditioning  
Smith, Maddy Health/PE  
Smith, Tammy Secretary to Rusty Hensley  
Sonsini, Tony Health/PE  
Stout, Stephanie Science  
Summey, Joshua Automotive  
Thrasher, Renee Science  
Vincent, Lily Child Dev., Nutrition & Wellness  
Webb, Greg Science  
West, Michael Orchestra  
Wilson, Larry Machine Tool  
Witham, Angela Business  
Woolpy, Rae Principal  
Worch, Derek French  
Wysong, Alyssa Counselor  
York, Cassidy Secretary to Josh Amyx